Büyükçekmece, kendi belediyeleri tarafından yönetilen 39 ilçeden oluşan Büyük İstanbul’un en önemli ve modern bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alır ve Marmara Denizi kıyısına paralel olarak diğer bölgelere göre nispeten geniş alanı nedeniyle genel olarak İstanbul’un gelişiminde önemli bir rol oynamasını sağlamaktadır.

Bölgede 2282 sınıftan oluşan, 52.000’den fazla öğrenciye hizmet veren ve yaklaşık 2225 öğretmen çalıştıran toplam 265 okulu vardır. İki üniversiteye ait birçok fakülteye ek olarak, 3 enstitüye bitişik üç enstitüsü vardır. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, kapsayıcı klinikler, tıbbi klinikler arasında dağıtılan 240’tan fazla sağlık tesisi bulunmaktadır.Ayrıca tıbbi tesisler açısından bölgenin sağlıklı bölgelerden biri olduğundan, özel hastanelerin yanı sıra Türkiye ve Avrupa’da ileri seviyelere ulaşmıştır.

Büyükçekmece’de Gayrimenkul Yatırımı:

Büyükçekmece, Türkiye’deki emlak devrimi ve dünyanın her yerinden yatırımcıların kalmak, yatırım yapmak veya Türk vatandaşlığı almak için katılımına paralel olarak, açık bir kentsel dönüşüm yaşıyor. Böylelikle bölge, özellikleri ve güzelliği ile önem ve popülerlik kazanmış ve Silivri bölgesi, Esenyurt bölgesi, Beylikdüzü gibi çevresinden etkilenmiştir.

Bölgenin ekonomisi, Marmara Denizi ve Büyükçekmece gölü yakınında ve ana karayolları arasında geniş yeşil alanlara yayılmasıyla coğrafi konumunun yanı sıra ağırlıklı olarak turizm, ticaret ve gayrimenkule dayanıyor ve bu nedenler onun şehrin en önemli yatırım bölgelerinin olması, son yıllarda olduğu gibi deniz manzaralı villaların yanı sıra konut ve yatırım projeleri yapmak için birçok inşaat firmasını cezbetmiştir.

Compare listings

Compare